Nasıl Hurdacı Olunur

Mesleğim neden Hurdacı Olmasın

Hurda geri dönüşümü halen ülkemizde kârlı bir iştir. Çalışma şartları zor ve çok tehlikeli bir iş olsa da dürüst çalıştıktan sonra alnınızın akıyla iyi bir kazanç sağlamış olursunuz. Bu işe başlamadan önce kendinize bir hedef belirleyin ve bunun için rota çizin. Örneğin; siz hurdacı olarak toplayıcılık mı yapacaksınız yoksa direk hurdacılardan alarak fabrikalara mı satacaksınız. Bu ikisi arasında dağlar kadar fark var. Çünkü birinde hurdayı bizzat kendiniz temin edip aracı hurdacılara satarken diğerinde siz hurdacılardan alıp fabrikalara satacaksınız. Her ikisi için de işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmelisiniz ki yazının ilerleyen bölümlerinde detaylı bir şekilde ele alacağız.

Her geçen gün genişleyen hurdacı ailesine katılmayı düşünüyorsanız bu yazıyı iyi okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü tamamı yaşanan hatalardan ders çıkarılarak kaleme alınmıştır. Ayrıca yöntem olarak tutan, işimizi kolaylaştıran ipuçlarını da sizinle paylaşmak istiyoruz.

Hurdacılık işinden zarar edip batmamanın en önemli unsurlarından bir hurda çeşitlerini bilmektir. Atasözümüz var ya hani “bilmemek değil öğrenmemek ayıp” diye. Hurda sektörü için çok doğru bir sözdür. Çünkü binlerce hurda cinsi ve bunların türevi var. Bunların her birinin kendine göre bir değeri ve kullanım alanı var. Size çok değerli görünen bir hurda aslında çöp tabir edilen geri dönüşümü mümkün olmayan bir atık da olabilir. Bu nedenle özellikle mesleğe başlangıçta hurdaları tanıyamasanız bile mutlaka bilenlere danışın.

Ticaretin temel felsefesidir bir ürünü sattığından ucuza almalısın ki para kazanabilesin. E hurdacı olarak önce hurdayı satın alıyoruz sonra satıyoruz. O zaman nasıl olacak bu iş? O zaman da devreye fiyatlandırma algoritması giriyor. Bir hurda malzemenin alımı ve satımı arasındaki tüm süreci yakından bilen (bilmiyorsan bile bir bilene danış) biri olarak girdi çıktı analizi yapmalısınız. Bunlar arasında en önemlisi siz bu hurdayı kaça satabileceksiniz. Sonrasında ek masraf ne olacak. İşçilik, taşıma, araç gereç, yakıt gibi masraflar üst üste gelince kar edelim derken zarar etmeyin. Yani işin özeti müşteriye hurdası için öyle bir fiyat verin ki hem siz para kazanın hem de müşteri başkasına satmayı düşünmesin bile. İstanbul’da hurdacı deyince gerçekten gelir etme yeteneği oldukça yüksek kişiler geliyor akla. Matematik dehası diyebileceğimiz bu kişilerin hayatı hakkında kitap yazılsa çok satanlar arasına girer.

Müşterilerinizden numune istemekten çekinmeyin. Malına güvenen adam zaten örnek vermekten kaygı duymaz. Size verilen numune hurda için ise birkaç farklı bilirkişiden bilgi edinin. Fiyat ve hurdanın pazar – piyasa durumu oldukça kritik bir öneme sahiptir. Günümüzde temel hurda türleri için birçok hurda tanımlama sensörleri mevcuttur. Bunlar kolayca kullanılarak çok kısa süre içinde elinizdeki hurdanın cinsini hatta varsa alaşım oranını dahi söylüyor. Bunları temin etmek için çok para harcamaya da gerek yok Çin’de alış veriş yapabileceğiniz birçok siteden satın alabilirsiniz.

  • Dükkân, Araç, Personel Ve Gerekli İzin Belgelerinin Alınması

Hurda işinde geniş bir vizyona sahipseniz sizi kimse tutamaz. Çünkü piyasa her geçen gün daha da genişliyor. Bu genişlemede adımlarınızı doğru ve zamanında atarsanız çok büyük kazanç elde edebilirsiniz. Doğru adımlardan kastımız;

Hurda dükkânı:

Aldığınız hurdaları anında elinizden çıkarmak genellikle olası olmuyor. Bir bakıma bazen de mantıklı bir işlem olmuyor. Özellikle karma hurda diye bilinen alüminyum, bakır ve demir karışımı bir hurda alımı yaptıysanız bunu dükkânınızda ayrıştırıp satmak sizin için daha kârlı olacaktır. Ayrıca sabit bir mekan sahibi olmak hemen hemen her iş kolu için bir güven kaynağıdır. Bugün internetten mezar bakım hizmeti için firma araştıran bir vatandaş bile sabit bir ofisiniz var mı diye soruyorsa siz işin boyutunu düşünün. Üstelik dükkân açtığınız bölgede insanlar sizi benimser ise nakliye masrafı olmadan sürekli bir hurda akımı yaşarsınız. Bu durum özellikle ilk aylarda sizi oldukça rahatladır.

Araç temini:

Hurda satın almak için uzak bölgelere gitmeniz gerekiyorsa mutlaka bir kamyonete ihtiyacınız var demektir. Zamanla hurda alımında daha pratikleşmek için hurda yükleme vinçleri, kamyonlar veya tırlar satın almak isteyeceksiniz. Burada önemli olan o aracın sizin işinize ne kadar yaradığıdır. Mesela bir kamyonu satın almak yerine kiralasanız daha mantıklı olur muydu? Vinç için o kadar para ödemeye gerek var mı? Gibi soruları sürekli kendinize sorarak cevaplar arayın. Ayrıca siz siz olun her araca ayrı ayrı sigorta ve kasko yaptırın. Çuvalla para döküp yıllık cüzi bir miktar para ödemekten kaçmayın. Aksine eşeği sağlam kazığa bağlayın kafanız rahat etsin.

Personel temini:

Kesinlikle firmanızı lider konuma getirecek en önemli kısım çalışanlarınızdır. Şirketiniz bir aile şirketi bile olabilir ama sonuçta başka insanlara hizmet veriyorsunuz. İnsan ilişkileri iyi olmayan kimseler çevrelerini kendilerinden uzak tutarlar. Bu gibi durumlarda insanlar hem güven duymaz hem de işin devamını dilemez. Oysa güler yüzlü tatlı dilli çalışanlar çok büyük problemler yaşanan müşterileri bile yatıştırmayı başarır ve işi bir şekilde bağlar. Hurdacı olarak beraber çalışacağınız kişileri gerçekten çok iyi seçmelisiniz. İşinizi kendi işiymiş gibi benimseyen personeller nasip olursa geri dönüşüm sektöründe çok hızlı yol kat edersiniz. Ama çalışanın hakkını da her zaman vermelisiniz. Siz bir işten milyarlar kazanırken çalışanlarınız kuru ekmeğe talim ediyorsa yazık sizin iş ahlakınıza. En önemlisi de çalışanlarınızın sigortasını yaptırın ve düzenli ödeyin.

Hurdacılık İçin Gerekli İzin İşlemleri

İlgili belediyelerden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geri dönüşüm işi yapabilmenize olanak tanıyan izin ve yetki belgelerini temin etmeniz gerekmektedir. Bu işlemler için sizin yerinize iş takibi yaparak süreci hızlandıracak kişiler bulabilirsiniz. Bazı maliyeciler böyle bir yardımda bulunabilir. Maliyeci demişken lütfen verginizi kuruşu kuruşuna ödeyiniz. En son isteyeceğiniz şey devletle veya belediye ile bu tarz bir sıkıntı yaşamak olur. Firma siciliniz bozulursa hiçbir devlet kurumu ihalesine giremezsiniz.

admin

    Bir Cevap Yazın

    Call Now ButtonHemen Arayınız